Saturday, 10 March 2012

Spring pillow for PTS7

Pillow for PTS7. I think this was the most challenging swap for me. My partner's likes were so different from my own style, that I simply didn't have an idea what to make. I think I should be more creative, but I hope my partner will like it at least a bit.

Skonczylam trzecia i ostatnia na razie (teraz robie przerwe) rzecz na wymianke Flickr'owa - poduszke. To byla jedna z trudniejszych wymianek dla mnie. Kolory i wzory jakie moja wymianka lubi byly zupelnie inne od moich i nie mialam pomyslu jak je ze soba polaczyc ani jaki wzor wybrac. Poduszka nie wyszla najgorzej, ale mogloby byc lepiej. Jakos tak bardziej tworczo...


12 comments:

 1. I am so sorry that you feel this way. I did a couple of swaps now since last september when I started swapping. And I am so lucky that even if I had always a hard challenge with the taste of my partners, I created something I loved at the end and hopefully all my partners loved.
  Anyway your very flowerish pillow is so nice, so it would be very sad to stop swapping!!!

  ReplyDelete
 2. Jest cudna :) Powinnaś być zadowolona z efektu. Choć wiadomo zawsze jest się najbardziej krytycznym wobec siebie :) Dla mnie jest fantastyczna!

  ReplyDelete
 3. prześliczna - bardzo pozytywna :)

  ReplyDelete
 4. It is very pretty...Ibet she will love it.

  ReplyDelete
 5. The fabrics wouldn't be my style, but your design and your workmanship are, as always, beautiful! I totally get why you wouldn't want to swap again. It is not fun to sew when you don't like what you're sewing!

  ReplyDelete
 6. I think your pillow is very beautiful and your partner is going to love it.
  Sorry to hear that you did not enjoy the process of making this pillow. I understand how you feel though.

  ReplyDelete
 7. bardziej tworczo? przeciez ta poduszka to arcydzielo!

  ReplyDelete
 8. Witaj Joasiu! Jak dla mnie jest piękna,chociaż również to nie mój styl,ani kolory. Jest perfekcyjnie wykonana i z pewnością włożyłaś w nią mnóstwo pracy:)
  Przyznam szczerze,że nie bardzo rozumiem ten anonimowy komentarz przede mną. Przecież Ty wcale nie napisałaś,że tym razem zrobiłaś coś "na odwal" tylko,że nie miałaś na nią pomysłu. Wiem jak to jest szyć dla kogoś o całkiem odmiennym guście. Bardzo ciężko jest wpaść na jakiś fajny pomysł.Poza tym prawie zawsze się ma jakiś niedosyt. Jeżeli to nie Twój styl to często ma się wrażenie,że wiele rzeczy do siebie nie pasuje:) To jest chyba oczywiste.
  No i szkoda,że to anonim,bo tylko świadczy o braku odwagi:(

  ReplyDelete
 9. Zbyt dużo krytycyzmu - to też nie moje klimaty, ale jest ślicznie :)

  ReplyDelete
 10. uwielbiam takie klimaty!!! jesteś mistrzynią!! to co stworzyłaś jest przepiękne!!

  ReplyDelete
 11. I think it's a lovely bright happy design and choice of fabrics and was wondering if you were going to do a tutorial for the pattern?

  ReplyDelete
 12. It is very pretty and I would love to be it's new owner.

  ReplyDelete

Note: only a member of this blog may post a comment.

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...